sobota, 4 maja 2013

"Im mniej, tym więcej" - Czyli sztuka minimalizmu w życiu...

Najprostsza na świecie filozofia życia.. Czyli właśnie - minimalizm

  1. Zadaj sobie pytanie. Czy w swojej przestrzeni czujesz się lekko, czy coś Cię męczy, lub przytłacza?
  2. Nie potrzeba przypadkiem jakiejś zmiany, jakichś przedmiotów masz za dużo?
  3. O ilu rzeczach w otoczeniu powiesz, że są Ci niezbędne, a o ilu - że zbędne?
Jeśli występują tylko te niezbędne, to świetnie. Jeśli występują te zbędne, to też dobrze.. Ale do cholery, zadaj sobie pytanie.. Po co je trzymać skoro są mi zbędne w życiu?! Do roboty, natychmiast możesz ich się pozbyć. Na tym właśnie polega MINIMALIZM w życiu.

Kiedy człowiek gubi się w tym czego pragnie, szuka ratunku w rzeczach. A gromadzenie świadczy o lęku.
Nie lepiej po prostu zrezygnować, porzucić, wyeliminować, odmówić większości rzeczy i stworzyć wokół siebie przestrzeń? Zdaniem Dominique Loreau - Francuzki na stałej zamieszkującej w Japonii, autorki poradników na temat prostoty i umiaru w tym "Sztuki minimalizmu", nadmiar to zguba - błąd dzisiejszej cywilizacji. Natłok przedmiotów, obowiązków i spraw do załatwienia pozbawia ludzi sił i czyni niewolnikami postępu. Myślimy, że rzeczy dadzą nam stabilizację i poczucie bezpieczeństwa, a w rzeczywistości są gwoźdźmi, które trzymają nas w miejscu, nie pozwalając ruszyć się na krok w jakimkolwiek kierunku. Prawdziwą pewność według minimalistów daje jedynie wiedza o tym, kim jestem.

OK. PORA NA EKSPERYMENT.

Relaksuj się

A teraz otwórz oczy, rozejrzyj się dookoła i wytrop przedmioty i sprzęty, które nie odzwierciedlają twojego stylu. Wszystko, czym się otaczasz, powinno ze sobą korespondować – czy tak jest, czy wiesz, co nie pasuje?

Odnotuj wszystkie przedmioty, które postrzegasz pozytywnie i te, które postrzegasz negatywnie. Pomyśl czy te drugie na pewno muszą zostać w Twoim świecie? 

– Przypatrując się uważnie każdemu z przedmiotów, zadaj sobie pytanie, czy jest on twoim bliskim przyjacielem, dalszym znajomym, czy może zwykłym nieznajomym – radzi Dominique Loreau. – Czy naprawdę go lubisz? Czy byłoby ci łatwo go zastąpić, gdybyś go zgubiła? (Czy w ogóle byś go zastąpiła?) Czy powinien stanowić część twojego życia?

Gdy będziesz już znał odpowiedzi na wszystkie pytania, możesz zdecydować.. Czy chcesz dany przedmiot zachować, czy może go wyrzucić. 

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/157709/sztuka-minimalizmu-w-codziennym-zyciu#buy


Adrian Komczatka
GG: 2682574

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz